14,00 лв.
Целта и на това второ издание на книгата е да се представят основните принципи на функциониране на банковата система. В отделните раздели се говори за най-важните области на традиционната банкова дейност, за развитието на банковите продукти, за метода на управление на банката и по-конкретно за управлението на риска. Книгата включва както въпроси на теорията, така и на практическата дейност на банките и тяхното управление. Второто издание е преработено и допълнено. Добавен е материал за ипотечната криза, направени са структурни промени и допълнения в някои глави и подточки и в трите раздела на книгата, приложенията са преработени и са включени в основния текст.
Книгата се състои от четири раздела. В първи раздел предмет на анализ са банковата система и отношенията й с обкръжаващата я среда. В него е представено понятието банкова система заедно с основните елементи на банковото обкръжение, условията, при които функционира банката, като например паричната политика на централната банка и нейните инструменти, банковият надзор и системата за гарантиране на депозитите.
Във втори раздел подробно се разглеждат банковите операции – вътрешните и международните, както и операциите, характерни за инвестиционните и ипотечните банки, операциите с дериватни инструменти и секюритизацията. Освен банковите операции е застъпена и проблематиката на електронното банкиране (е-banking).
В трети раздел са разгледани основните въпроси, свързани с управлението на банките, включително целите на банковата политика, значението на собствения капитал, банковият маркетинг и методите за оценка на функционирането на банката.
Четвъртият раздел на книгата е посветен на управлението на риска. В него се разглеждат ликвидният риск, индивидуалният кредитен риск, рискът на кредитния портфейл, суверенният риск, лихвеният риск, валутният и оперативният риск. Представени са методите за квантифициране на отделните видове риск и основните начини за ограничаване на риска в банковата дейност.
Издателски комплекс – УНСС © 2022
Powered by: Кремена Коева